Rodzinne finanse świąteczne

Okres świąteczny jest jednym z najdroższych (zaraz po okresie początku roku szkolnego) dla statystycznej rodziny. Według badań wydajemy średnio od 800 do nawet 1200 złotych na przygotowania oraz prezenty (w zależności od konkretnych źródeł). To one są decydujące w budżecie rodzinnym, ponieważ nawet połowa wyżej wymienionej sumy przeznaczana jest na podarunki dla najbliższych. Ze względu na to, że okres Świąt Bożego Narodzenia jest tym szczególnym czasem, kiedy zależy nam na pokazanie swoim najbliższym jak bardzo nam na nich zależy, nie oszczędzamy na tych wydatkach. Niestety, z tego powodu wiele osób – od studentów po osoby starsze, wpada w problemy finansowe, a nawet długi. Co zrobić, żeby nie sprawić przykrości bliskim, urządzić rodzinne święta w dobrej atmosferze, a jednocześnie nie rozpocząć nowego roku z poważnymi brakami w domowym budżecie?

W zeszłym roku statystyczna polska rodzina wydała ponad 800 zł na przygotowania do gwiazdki. W tym roku według obowiązującej tendencji zwyżkowej wydamy jeszcze więcej. Wpływa na to wiele czynników – m.in. rosnące ceny za artykuły spożywcze i inne dobra. Poczucie, że nasza gospodarka stale się rozwija także nie jest bez znaczenia – zarabiamy więcej, więc też bardziej hojnie obdarowujemy naszych bliskich. Jednak nie każda osoba jest w lepszej sytuacji finansowej niż przed rokiem, a przecież nie chcemy wypaść źle w oczach rodziny czy sprawić przykrości dzieciom, które otrzymałyby gorsze prezenty niż ich rówieśnicy. Co robić w przypadku, kiedy nie dysponujemy większą ilością gotówki, ale nie chcemy jednocześnie, żeby w tym szczególnym okresie odczuli to nasi najbliżsi?

Przemyśl listę prezentów odpowiednio wcześniej

infografika dotycząca finansów świątecznych

Im więcej czasu poświęcisz na szukanie odpowiedniego prezentu, tym większe masz szanse, że kupisz nie tylko coś, co naprawdę przypadnie do gustu osobie obdarowanej, ale także na to, że uda Ci się kupić wartościową rzecz w okazyjnej cenie. Na pewno zostawianie wyboru podarunku czy jego zakupu na ostatnią chwilę skończy się większymi wydatkami.

 

Co możesz zrobić w ramach planowania zakupu prezentów:

 • Zrób wcześniej dokładną listę osób, które chcesz obdarować, nie poszerzaj jej za bardzo, nie musisz kupować prezentu każdemu znajomemu, szczególnie jeśli masz ograniczony budżet skup się na tych osobach, które naprawdę na Ciebie liczą.
 • Każda kobieta marzy o perfumach, a wszystkie dzieci ucieszą się z popularnej zabawki? Niekoniecznie. Przy doborze prezentów nie myśl schematami, w końcu na pewno Twoi bliscy są wyjątkowymi ludźmi i zasługują na nieszablonowe podarunki. Niekoniecznie też to, co jest najdroższe najbardziej ich ucieszy. Dlatego przede wszystkim przemyśl przedmiot, na który chcesz wydać pieniądze.
 • Mały wywiad wśród znajomych także będzie pomocny, ponieważ być może Twoi bliscy wspominali o czymś, co mogłoby im przypaść do gustu. Pamiętaj, że co roku kupujemy ogromne ilości nietrafionych prezentów (na samym Allegro po świętach wystawianych jest około miliona nietrafionych prezentów, których obdarowani chcą się jak najszybciej pozbyć).
 • Sam także przemyśl czy nie poruszaliście ostatnio tematu dodatkowych zakupów, albo czy dana osoba nie wspominała ostatnio o czymś, o czym marzy lub czego jej brakuje. Niekoniecznie musi to być także typowy prezent materialny, może bardziej sprawdzi się karnet na zajęcia, bon zakupowy czy inny prezent pozostawiający więcej możliwości obdarowanej osobie co do czasu i miejsca jego realizacji.
 • Następnie poszukaj dostępnych produktów w danym zakresie tematycznym, pamiętaj, żeby poszukać w różnych miejscach, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Możesz także spróbować skorzystać z okazji takich jak Black Friday, Cyber Monday, dzień darmowej dostawy lub first minute w galeriach handlowych.

Zaplanuj wydatki związane z przygotowaniem świątecznej kolacji

Gospodarstwa domowe w Polsce marnują rocznie około 2 milionów ton jedzenia, co stawia nasz w kraj w niechlubnej czołówce państw marnujących żywność. Oczywiście w trakcie świąt problem ten narasta i statystyczny Polak po świętach wyrzuca do śmierci około kilogram jedzenia. Są to olbrzymie ilości żywności, na które przecież chwilę wcześniej wydaliśmy własne oszczędności. Święta Bożego Narodzenia są czasem, kiedy nie chcemy niczego żałować ani sobie, a tym bardziej swojej rodzinie. Jest to też okres ograniczonego dostępu do możliwości zrobienia zakupów spożywczych, więc tym chętniej robimy je na zapas. Dodatkowo do tego popycha nas przedświąteczny nastrój jak i polska tradycja.

To wszystko jednak nie oznacza, że do marnowania żywności jesteśmy zmuszeni. Co możemy zrobić żeby temu zaradzić? Oto kilka porad:

 • Jeżeli organizujesz dużą kolację dla szerszego grona rodzinnego, umówcie się odpowiednio wcześniej i ustalcie kto zajmuje się przygotowaniem konkretnego dania. Nic nie przyczynia się w takim przypadku do marnowania żywności bardziej niż nadmiar określonych potraw, niekoniecznie na jednym stole musi znaleźć się 5 blach sernika czy 500 pierogów. Dzięki temu można także polecić zrobienie odpowiedniej potrawy specjaliście – jeżeli ktoś z naszej rodziny jest znany np. z przygotowania wybornej ryby po grecku, dlaczego nie poprosić go o to, aby zajął się przygotowaniem akurat tego dania i oszczędzić mu innej pracy?
 • Nie masz w planach wystawnej kolacji dla 20 osób, a święta spędzasz tylko z dzieckiem albo partnerem, ale jednak nie chcesz rezygnować z tradycji 12 dań? W takim przypadku możesz zrezygnować z ilości przygotowywanych posiłków. Zaplanuj dokładnie jaką ilość potraw jesteście w stanie zjeść i nie przesadzaj w liczbie ulepionych pierogów czy upieczonych ciast. Może masz bliskich sąsiadów lub znajomych i możecie umówić się na wymianę przygotowanych dań? Połowa ciasta oddana koleżance w zamian za kilka porcji uszek do barszczu może być dobrym pomysłem.
 • Jeżeli jednak okaże się, że przygotowanych posiłków jest za dużo, pamiętaj o rozsądnym zaplanowaniu ich późniejszej konsumpcji. Cukierki mają długą datę ważności i nie musicie ich zjadać w pierwszej kolejności. Dużą część potraw, takich jak pierogi, można zamrozić i odgrzać nawet dwa tygodnie po świętach. Część potraw, na przykład bigos, nie psuje się szybko, ale na przykład ryby warto zjeść w pierwszej kolejności, niekoniecznie w formie filetów – zawsze możesz zrobić z nich pasty na wieczorne kanapki. Jeżeli natomiast dalej nie jesteście w stanie zjeść wszystkich przygotowanych potraw pamiętaj o tym, że Święta Bożego Narodzenia to nie tylko okres koncentrowania się na własnej rodzinie, ale też myślenia o innych potrzebujących. Dlatego warto skorzystać w takim przypadku z licznych akcji charytatywnych umożliwiających oddanie jedzenia potrzebującym w przystępny dla darczyńcy sposób.

Kosztowne dojazdy – jak ich uniknąć

Same prezenty i posiłki to nie wszystko – często Święta Bożego Narodzenia to jedyny okres, kiedy mamy okazję spotkać się z całą rodziną w komplecie. Ze względu na to, jak wielu Polaków wyjechało za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia jest to dla nas jedyna okazja, żeby móc się z nimi spotkać. W końcu też wielu z nas przeprowadza się, na stałe lub czasowo, ze wsi lub mniejszych ośrodków miejskich do dużych miast, na przykład na studia lub w poszukiwaniu lepszej pracy, i dla nich to także jedna z niewielu okazji do spotkań z bliskimi.

Dlatego trzecim elementem wydatków świątecznych są wydatki na dojazd. Warto tutaj zastanowić się jaki środek transportu będzie dla nas najbardziej odpowiedni, także pod kątem finansowym.

Jakie środki transportu wybieramy i jak ograniczyć wydatki w tym względzie?

 • Dla osób na stałe mieszkających za granicą na pewno głównym środkiem transportu w tym przypadku będzie samolot. Tutaj warto szukać okazji do zakupu tanich biletów lotniczych wcześniej, właściwie im wcześniej rozpoczniemy poszukiwania tym większą mamy okazję natrafić na naprawdę okazyjną ofertę. Zacząć poszukiwania możemy już kilka miesięcy od planowanej podróży.
 • Następnym środkiem transportu jest pociąg. Linie kolejowe często oferują świąteczne promocje na przejazdy, które potrafią ograniczyć wydatek na bilet nawet o kilkadziesiąt złotych, dlatego pomimo standardowych wysokich opłat za bilety PKP, w tym okresie może się to okazać atrakcyjną opcją.
 • Coraz częściej Polacy wybierają podróż autobusem niż pociągiem, ze względu na prężny rozwój różnego rodzaju przewoźników, konkurencja mobilizuje firmy do obniżania cen za bilet. Liczne platformy internetowe pozwalają porównać ceny poszczególnych przewoźników i wybrać tę najbardziej atrakcyjną opcję.
 • W końcu ostatnia możliwość – samochód. Tutaj przede wszystkim powinniśmy pamiętać o naszym bezpieczeństwie i, pomimo tego, jak bardzo spieszy nam się do rodziny, nie zapominajmy o tym, żeby zachować szczególną ostrożność. Jeżeli chodzi o ograniczanie wydatków, możemy spróbować zorganizować większy wyjazd, na przykład ze znajomymi, którzy jadą do pobliskiej miejscowości. To może także przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa – kilku kierowców może zmieniać się w trakcie jazdy, ograniczając niebezpieczeństwo związane ze zmęczeniem.

Bez względu na to jaki wariant oszczędnościowy zdecydujesz się wprowadzić w życie pamiętaj, że święta to przede wszystkim czas odpoczynku i radości dzielonej z bliskimi. Niekoniecznie musisz wprowadzać w życie wszystkie porady, jakie zasugerowaliśmy w artykule. Pamiętaj jednak o tym, że statystycznie Polacy mają tendencje nie tylko do wydawania wszystkich oszczędności w tym czasie, ale także do masowego zadłużania się. Dlatego z uwagi na dobro Twoje i Twoich bliskich nie zapominaj o rozsądku, może on pozytywnie wpłynąć na możliwość realizowania dalszych planów życiowych w nowym roku.

Spodobał Ci się nasz tekst? Udostępnij go innym...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Napisz komentarz