Prywatne pakiety medyczne dla pracowników

Jak przekonać potencjalnego kandydata do pracy w firmie? Zaoferuj mu… dodatki do pensji. Jednym z najbardziej popularnych benefitów pozapłacowych jest pakiet prywatnej opieki medycznej dla pracownika i jego bliskich. Jaki pakiet medyczny wybrać, żeby spełniał on swoje zadania i  przyciągał do naszej firmy rzetelnych, pracowitych specjalistów? Czy inwestycja w prywatne ubezpieczenie zdrowotne może się zwrócić pracodawcy? Jakie rodzaje pakietów medycznych są obecnie dostępne na rynku? Odpowiemy na te i inne pytania w poniższym artykule.

Od kilku lat w naszym kraju możemy zauważyć coraz większy popyt na pracowników, w szczególności na specjalistów w określonych dziedzinach. Dzieje się tak po pierwsze ze względu na dużą migrację polskich pracowników do innych krajów Unii Europejskiej, a po drugie ze względu na rozwijającą się gospodarkę i dobre warunkami ekonomiczne w perspektywie globalnej, które generują powstawanie nowych firm i rozwój kadr wśród tych już istniejących. W Polsce powstaje i prężnie rozwija się  coraz więcej przedsiębiorstw, w tym takie z udziałem kapitału zagranicznego. Specjaliści w branżach mają coraz więcej możliwości wyboru atrakcyjnych stanowisk, dlatego często bez wahania decydują się na zmianę pracodawcy, jeżeli nowy zaproponuje im lepsze warunki pracy i wyższą płacę. To sprawia, że w serwisach ogłoszeniowych pojawia się coraz więcej, coraz bardziej atrakcyjnych ofert pracy z różnorodnych branż, rekruterzy mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników spełniających oczekiwania pracodawcy, a sami przedsiębiorcy boleśnie odczuwają permanentne braki kadrowe oraz ciągłą migrację pracowników. Według najnowszych danych już ponad połowa pracodawców w Polsce ma trudności ze znalezieniem pracowników, a problemy z nadmierną rotacją pracowników ma aż 80% badanych firm, więc jeżeli znalazłeś się w podobnej sytuacji musisz wiedzieć, że jest to powszechny, poważny problem.

Jak przyciągnąć do swojej firmy dobrych pracowników? Przede wszystkim zapoznaj się z danymi mówiącymi o tym, czego oczekują oni od swojego pracodawcy. Pamiętaj, że czasy, w których to Ty jako przedsiębiorca byłeś na wyższej pozycji i mogłeś przebierać wśród potencjalnych kandydatów, skończyły się i nie wiadomo kiedy powrócą. Więc, żeby dostosować swoje przedsiębiorstwo do aktualnych potrzeb rynkowych musisz zmienić taktykę i spojrzeć na stanowisko, które oferujesz oczami pracownika. Oczywiście, po pierwsze osoba poszukująca p

prywatne pakiety medyczne dla pracowników na liście benefitów firm

racy zwraca uwagę na kwestie podstawowe takie jak wysokość pensji, możliwości rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności, odpowiedne narzędzia do pracy takie jak komputer czy wysokiej jakości telefon oraz dobra atmosfera w zakładzie pracy. Kto z nas chciałby spędzać cały dzień w miejscu pełnym negatywnych emocji, za niską stawkę, bez perspektyw na zmianę swojej sytuacji? Dlatego kwestia zapewnienia ogólnych dobrych warunków pracy powinna być dla pracodawcy poszukującego odpowiedzialnych, wykształconych pracowników kwestią priorytetową. Jednak możliwości tego, co można zaoferować swoim pracownikom jest o wiele więcej i warto zwrócić uwagę na to, czego oczekują sami zainteresowani.

Pakiety medyczne dla pracowników najbardziej popularnym benefitem

Według raportu HAYS, aż 65% kandydatów (z 8 000 badanych) deklaruje, że preferowaliby rozszerzony pakiet medyczny. Za możliwością elastycznej pracy opowiedziało się 52% badanych, a trzecie miejsce z wynikiem 47% zajmuje możliwość podnoszenia kwalifikacji za pomocą dodatkowych szkoleń i innych form edukacji. Niestety, oferty pracodawców nie spełniają powyższych oczekiwań: rozszerzony pakiet medyczny oferuje jedynie 21% pracodawców. Najbardziej popularnym benefitem wśród 2500 przebadanych firm jest podstawowy pakiet medyczny (73%), następne miejsce zajmuje karta sportowa (67%) oraz wyjazdy i imprezy integracyjne (55%).

Jeśli chcesz poznać resztę statystyk dotyczącą oferowanych i preferowanych benefitów pozapłacowych dla pracowników zapoznaj się z załączoną do artykułu infografiką.

Jak widać na powyższym przykładzie to, co oferują pracodawcy w ramach benefitów pozapłacowych w ogromnym stopniu mija się z tym, czego oczekują od nich ich obecni i potencjalni pracownicy. Przy czym warto podkreślić fakt, że nie jest to kwestia oszczędności środków finansowych firmy na wydatki kadrowe, ale także szereg nietrafionych inwestycji. Wydajesz pieniądze z budżetu swojego przedsiębiorstwa na szereg dodatków pozapłacowych, które mają zachęcać przyszłych pracowników do podjęcia zatrudnienia w Twojej firmie albo bardziej zmotywować obecnych pracowników do kreatywnej, efektywnej działalności zawodowej, a tak naprawdę efekty mogą być nawet odwrotne – sfrustrowani pracownicy otrzymują dodatki, których wcale nie oczekują, natomiast tych potrzebnych nie ma w ich umowach.

Oczywiście nie musisz się kierować jedynie statystykami dotyczącymi firm zewnętrznych (choć przytoczone badanie jest rzetelne i obejmuje dużą grupę badanych, więc na pewno warto brać ją pod uwagę). Możesz jak najbardziej przeprowadzić podobne badanie w swoim zakładzie pracy lub zlecić wykonanie profesjonalnej analizy doradcy finansowemu specjalizującemu się w przeprowadzaniu takich czynności. Ważne jest jednak, żebyś przemyślał poważnie kwestie tego, na co wydajesz pieniądze w ramach polityki kadrowej, ponieważ być może wymaga ona strukturalnej optymalizacji. Zamiast kierować się wyłącznie intuicją lub schematami, które często mogą zawodzić i nie przynosić zakładanych efektów, podobnie jak w przypadku układania jakiegokolwiek planu biznesowego, ważne, aby program finansowy firmy oprzeć na rzetelnych danych i specjalistycznych prognozach.

Zalety prywatnego ubezpieczenia medycznego dla pracowników

Skoro już zostało udowodnione, że potencjalny wartościowy kandydat do pracy najpewniej wymaga poza odpowiednią pensją, rozszerzonego pakietu medycznego, warto sprawdzić – dlaczego? Co takiego oferuje to rozwiązanie, że może zostać kartą przetargową w walce o pracownika? Otóż sprawa jest prosta – pakiet pozwala na szybki i bezproblemowy dostęp do lekarzy o różnych specjalizacjach, uzyskanie lepszej opieki ambulatoryjnej czy otrzymywanie satysfakcjonujących odszkodowań zdrowotnych.

Uwzględniając obecny, fatalny stan publicznej służby zdrowia, w tym:

  • ogromnie wydłużony czas oczekiwania na konsultacje lekarzy specjalistów praktycznie z każdej dziedziny;
  • niski poziom refundacji badań, zabiegów i rehabilitacji, w znaczny sposób ograniczających możliwość wyzdrowienia lub dojścia do stanu pełnej sprawności fizycznej;
  • ograniczony dostęp do sprzętu medycznego oraz słaba jakość dostępnego sprzętu w szpitalach i przychodniach podlegających pod NFZ;
  • braki kadrowe prowadzące do ograniczonego dostępu do określonych specjalistów blisko miejsca zamieszkania;

nie powinien dziwić fakt, że dla coraz większej ilości pracowników kwestia dostępu do pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych oferowanych przez prywatną placówkę, nie jest kwestią wygody czy podniesienia statusu społecznego, ale po prostu kwestią zapewnienia bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim. Warto w tym momencie podkreślić, że wysokiej jakości pakiety medyczne pozwalają ubezpieczyć nie tylko pracownika, ale również wybrane przez niego bliskie osoby, w tym dzieci czy małżonka/małżonkę. Istnieje także możliwość podpięcia pod świadczenie nieformalnego partnera/partnerki pracownika, co z uwagi na zmieniające się standardy społeczne dotyczące formalizacji związków jest istotną zaletą w oczach ubezpieczanego.

W tym punkcie warto także zastanowić się nad tym, dlaczego pracownikom tak bardzo zależy na rozszerzonym, a nie podstawowym pakiecie medycznym. Ten pierwszy niestety nie obejmuje wielu świadczeń – zwykle w ramach takiego pakietu otrzymujemy dostęp do lekarza ogólnego oraz kilku wybranych specjalistów (a czasami nawet podstawowy pakiet nie finansuje żadnej wizyty w całości). Dla porównania rozszerzone pakiety to często dostęp aż do kilkudziesięciu lekarzy różnych specjalizacji. Kolejną ważną kwestią jest dostęp do badań i zabiegów – podstawowe pakiety często nie obejmują większości z nich i nawet jeśli pacjent wybierze się na bezpłatną konsultację, to później będzie zmuszony zapłacić za diagnozę lub leczenie. Do tego dochodzą jeszcze różne udogodnienia i oferty dodatkowe, takie jak: przyjazd karetki w razie nagłego wypadku, rehabilitacja, leczenie szpitalne, zabiegi czy wizyty domowe. Te wszystkie dodatki do usług podstawowych jak widać w wyżej opisanych statystykach są praktycznymi świadczeniami, których na co dzień brakuje pacjentom.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wybrać odpowiednią placówkę i na co uważać podczas umowy? Skontaktuj się z doradcą finansowym albo zajrzyj na stronę prywatne pakiety medyczne dla pracowników firm.

Odpowiednio wybrana prywatna placówka świadcząca opiekę medyczną pozwoli skutecznie uniknąć wyżej wymienionych problemów. W standardzie tego typu ofert znajduje się nieograniczony dostęp do konsultacji lekarskich, w tym zarówno jeżeli chodzi o lekarzy ogólnych, jak i specjalistów, szeroki wybór badań laboratoryjnych, możliwość wykonywania zabiegów, a nawet świadczenia związane z hospitalizacją i rehabilitacją. Oczywiście, dużo zależy od tego, jaki prywatny pakiet medyczny wybierzemy, ponieważ poszczególne oferty mogą w znacznej mierze różnić się między sobą. Dlatego zachęcamy do skorzystania z profesjonalnych usług doradztwa finansowego. W ramach Grupy Assiduus działa spółka Ambasada Zdrowia, specjalizująca się w wyborze odpowiednich pakietów medycznych dla pracowników firm. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą dostępną na oficjalnej stronie internetowej amabasadazdrowia.com, gdzie znajduje się szczegółowy zakres usług, jak i przydatne informacje dla zainteresowanych tego typu dodatkiem pozapłacowym. Niezależny doradca finansowy dzięki współpracy z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi ma także możliwości zaoferowania klientowi o wiele bardziej atrakcyjnych umów, niż te ogólnie dostępne na rynku.

Prywatne pakiety medyczne to także inwestycja

Na koniec chcielibyśmy podkreślić, że przedsiębiorca nie powinien w żadnym wypadku traktować benefitów takich jak rozszerzony pakiet opieki medycznej dla pracownika, jako kolejnego wydatku socjalnego w ramach rachunków firmowych. Jest to z wielu względów inwestycja, która, jeśli będzie zrealizowana w odpowiedniej formie, ma szanse zwrócić się w postaci wzrostu dochodów firmy. Dzieje się tak ze względu na następujące czynniki:

  • pracownik objęty odpowiednią opieką medyczną na wysokim poziomie ma szanse na wykonywanie odpowiednich działań profilaktycznych i tym samym jest większa szansa, że rzadziej będzie zmuszony brać urlop chorobowy;
  • bezpieczeństwo zdrowotne sprawia, że jesteśmy mniej zestresowani, tym samym bardziej odporni fizycznie i psychicznie; pracownik jest bardziej zrelaksowany, tym samym bardziej zdolny do wykazywania większej kreatywności w pracy oraz jest w lepszej kondycji psychicznej, co także przyczynia się do większej efektywności na polu zawodowym;
  • zapewnianie wysokich standardów pracowników sprawia, że są oni bardziej przywiązani do przedsiębiorstwa, w którym pracują; to skutkuje mniejszą rotacją pracowników (szczególnie specjalistów i tych wyższego szczebla), co usprawnia proces pracy i pozwala budować zgrany, dobrze skoordynowany zespół;
  • inwestowanie w dobro pracowników przyczynia się również do budowania dobrego wizerunku firmy na zewnątrz; przedsiębiorca skupiający się nie tylko na zwiększaniu zysków, ale również na wysokich standardach pracy jest postrzegany jako profesjonalista, a jego firma zyskuje opinie stabilnego podmiotu na rynku, któremu można zaufać.

Według najnowszych danych większość działających na terenie Polski przedsiębiorców wśród swoich głównych celów wymienia chęć utrzymania pracowników. Oznacza to, że konkurencja w utrzymaniu i zatrudnianiu dobrych pracowników będzie jeszcze większa. Jeżeli myślisz o przyszłości swojego przedsiębiorstwa, chcesz zbudować zespół prężnie działających, kreatywnych specjalistów, masz na uwadze dobro swoje i swoich pracowników lub szukasz efektywnych sposobów optymalizacji finansowej swojej firmy, a nie zainwestowałeś jeszcze w rozszerzone pakiety opieki medycznej dla swoich pracowników, z pewnością powinieneś rozważyć taką możliwość. Zadbaj o swój biznes i pracowników już dziś, im szybciej zdecydujesz się na podjęcie odpowiednich kroków, tym szybciej przyniosą one spodziewane rezultaty.

Spodobał Ci się nasz tekst? Udostępnij go innym...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Napisz komentarz