Kwadrans dla Twoich finansów

Z oszczędzaniem jest jak z innymi zmianami w Twoim życiu. Myślisz o tym, by więcej czytać, kupując nowe książki, pragniesz zdrowo się odżywiać, stosując różne wymyślne diety. Wszystko brzmi tak prosto, ale w rzeczywistości mamy połowę roku, rozpoczętą zaledwie jedną książkę, a zamiast zjeść porządne śniadanie, znowu wyszedłeś z domu z kubkiem kawy (lub kupiłeś go w pobliskiej kawiarni i niepotrzebnie wydałeś kilkanaście złotych). W jaki sposób przejść do działania, zamiast wciąż tkwić w strefie nieefektywnego planowania?

Czy tworzenie poduszki finansowej w postaci oszczędności jest trudnym zajęciem? W teorii nie. Jednak w rzeczywistości ciężko jest wdrożyć plan przelewania określonych sum na konto. Zamiast robić sobie terapię szokową i wywracać budżet do góry nogami, wdrażaj małe kroki. Wystarczy poświęcać finansom zaledwie kwadrans w ciągu dnia. W ten sposób stworzysz nowy rytuał dopasowany do Twojego rytmu dnia. Zdecyduj czy będziesz go realizować w porze lunchu, przed pójściem spać czy przy porannej kawie.

Rób o 1% więcej niż wczoraj, a zwiększysz swoją efektywność nawet o 83% w dwa miesiące.

Ktoś kiedyś powiedział, że życie daje nam nieograniczone możliwości doskonalenia się. Wystarczy, że każdego dnia będziesz się starał bardziej, niż w dniu poprzednim. Z finansami jest podobnie! Wystarczy, że codziennie będziesz o 1% bardziej produktywny, a efektywność podniesiesz o 83% w skali dwóch miesięcy.

(1 + 0,01)^61 = 1,83!

Co to jednak oznacza w praktyce? Przede wszystkim zacznij od wdrażania mini-nawyków. Po pierwsze poświęć czas finansom osobistym. Po drugie wykonaj listy przychodów (Twoja pensja, premie, dodatkowe metody zarobkowe) oraz wydatków (doliczając również wszelkie ubezpieczenia i inne okresowe wydatki, podzielone na 12 miesięcy).

Zacznij wdrażać finansowy plan minimum

Znając swoje możliwości finansowe, możesz przejść do działania. Nie porywaj się od razu na wielkie plany, restrykcyjne zakręcanie kurka i maksymalizację oszczędzania – takie podejście szybko Cię wypali. Lepiej zrobić mniej, ale codziennie! Od czego zacząć? Zastanów się, dlaczego chcesz wdrożyć plan oszczędzania, tworząc listę 10 powodów. Umieść na niej np. wakacje z rodziną w egzotycznym miejscu, poprawę warunków do życia, wcześniejszą spłatę kredytu. Co dalej? Przyjrzyj się swojej pensji. Ustaw na koncie bankowym automatyczny przelew na rachunek oszczędnościowy w wysokości 4% wpływów i zwiększaj ten limit o 0,5% każdego miesiąca.

Automatyczne oszczędzanie to świetny początek, ale pamiętaj, że niezbędna jest regularność, dlatego nie zapominaj o kwadransie z arkuszem i planowaniem. Naucz się zarządzać pieniędzmi efektywnie – planuj wydatki spożywcze, szukaj optymalizacji w swoich rachunkach, zmieniaj warunki kredytowe (nawet przenosząc go do innego banku). Każda zaoszczędzona złotówka to Twój sukces!

Zero waste w Twoim życiu

Prawda jest taka, że bardzo dużo pieniędzy wyrzucamy w błoto! Przyczyny najczęściej leżą w:

– nieprzemyślanych zakupach spożywczych, które następnie kończą w śmietniku;

– małych chęciach do naprawy zepsutych urządzeń, przecież można wziąć na raty nowy sprzęt;

– nadmiernym wykorzystywaniu energii elektrycznej czy wody, nawet gdy z tego nie korzystamy;

– wybieraniu samochodu, którego spalanie w mieście szybuje do maksymalnej granicy, gdy można skorzystać z roweru.

Lepiej już dziś pomyśl o wdrożeniu myśli zero waste – stawiaj na recykling i  kupuj tylko niezbędne produkty i oszczędzaj energię czy wodę. Zacznij tworzyć listy zakupów i sukcesywnie je zmniejszaj, usuwając produkty „śmieciowe” (może będą to papierosy?). Małe kroki będą prowadzić do dużych oszczędności.

Spodobał Ci się nasz tekst? Udostępnij go innym...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Napisz komentarz