Jak mądrze inwestować?

Mądre inwestowanie jest jedną z bardziej atrakcyjnych dróg do finansowej niezależności, ze względu na niemal nieograniczone możliwości zarobku. Ale jak zacząć, aby odnieść sukces? Nie jest to prosta sztuka, bo gdyby była, każdy by ją znał. Jednak dobra wiadomość jest taka, że nauka, obserwacja i wyciąganie wniosków to świetna podstawa do rozpoczęcia kariery inwestora. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie trzeba być wykształconym kierunkowo ekonomistą, żeby móc efektywnie pomnażać swój kapitał poprzez inwestycje. Warto jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań zapoznać się z tym, co aktualnie oferuje rynek oraz jak wyglądają prognozy dla wybranych form inwestycji.

Nie ma wątpliwości, że każda inwestycja jest w mniejszym lub większym stopniu ryzykowna. Wysoka stopa zwrotu zwykle jest skorelowana z rosnącym niebezpieczeństwem fiaska. Wymaga ona najczęściej także większych nakładów własnych funduszy. Dlatego tak mało jest przykładów osób, które szybko i bez zaplecza finansowego zarobiły kolosalne sumy.

 

Zanim zainwestujesz przemyśl co i w jaki sposób chcesz osiągnąć

Niezależnie od wielkości kapitału i oczekiwań, nigdy nie lokuj pieniędzy bez planu. Jest wiele programów i dróg do inwestowania, jak i utraty pieniędzy, dlatego nim przystąpisz do działania, wszystko przeanalizuj. Zastanów się czy wolisz inwestycje długoterminowe czy może krótkoterminowe, ryzykowne z wysoką stopą zwrotu czy jednak bardziej bezpieczną metodę małych kroczków? Często nadmierna pewność siebie, jak i sukcesy innych sprawiają, że zapominamy o racjonalnym myśleniu chwytając pierwszą okazję, która tylko pozornie wydaje się być niesamowitą szansą na ogromne zyski.

Nasza rada? Skonsultuj się z doradcą finansowym, który wyjaśni mechanizmy działania lokat czy programów inwestycyjnych. Grupa Assiduus oferuje klientom doradztwo inwestycyjne w kompleksowym, profesjonalnym zakresie. A może myślisz o przejściu na wyższy poziom – lokując środki na giełdzie albo w nieruchomościach? Przed wydaniem pieniędzy zapoznaj się ze specyfiką tych rynków i z zależnościami, które nimi kierują. Jeżeli czerpiesz inspiracje z konkretnych przykładów pamiętaj, że lepiej zachować powściągliwość oczekując niższych zysków. Nigdy nie mamy całkowitej wiedzy na temat tego, jak i w jakich warunkach osiągnięto najbardziej spektakularne efekty.

 

Dywersyfikacja inwestycji podstawą mądrego planowania

Kluczem będzie słowo – dywersyfikacja. Nawet osoby, które inwestują w nieruchomości, lubią korzystać z różnych modeli pomnażania swoich oszczędności. Raz jest to zakup taniego mieszkania do remontu, które po odświeżeniu sprzedaje się drożej. Innym razem będzie to nieco droższy apartament gwarantujący dochód pasywny z możliwością prostej odsprzedaży bez ryzyka utraty pieniędzy.

Podobnie sprawa wygląda na innych rynkach. Nie stawiaj w wyścigu tylko na jednego konia, naucz się wykorzystywać szansę poprzez baczną obserwację. Każdy rynek, w który można inwestować, jest dynamiczny, dlatego Twoja szansa może pojawić się w wąskim przedziale czasowym. Pozostaje tylko kwestia tego, czy ją dostrzeżesz i umiejętnie wykorzystasz.

 

Czy można inwestować mądrze i jednocześnie ryzykownie?

Są osoby, które zadowolą się stałymi, niekiedy też niskimi zwrotami z inwestycji. Jednak istnieje także spora grupa osób, które nie są nastawione na tego typu długofalowe działanie, przynoszące zysk mogący być co najwyżej małym dodatkiem do głównego źródła dochodów. Jeżeli jesteś w pierwszej grupie i nie chcesz ryzykować, pozostaw pieniądze na bezpiecznej lokacie lub w programie emerytalnym. Natomiast jeżeli oczekujesz bardziej spektakularnych efektów musisz niestety wykazać się większą czujnością w wychwytywaniu różnego rodzaju okazji na rynkach.

Możesz na przykład obserwować oferty lokat bankowych bądź obligacji. Nie brakuje świetnych okazji do inwestowania w obligacje korporacyjne, które są dostępne przez krótki okres czasu, albo mają charakter limitowany. Jednak nawet w tego typu okazyjnych przepadkach pamiętaj, żeby zachować ostrożność i przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznaj się z jej warunkami.

 

Inwestując bierz pod uwagę inflację

Wciąż wielu inwestorów nie docenia inflacji, nie biorąc jej pod uwagę przy planowaniu kolejnych kroków. Dlatego zbyt długie odkładanie gotówki na później może spowodować większe straty, niż sobie wyobrażasz. Pojęcie inflacji jest powszechnie znanym terminem, ponieważ dotyka nas wszystkich nawet podczas codziennych wydatków jak zakupy spożywcze czy opłata rachunków. To przed nią tak bardzo ostrzegają ekonomiści krytykując ingerencję rządu w rynek. Inflacja utrzymująca się na niskim poziomie (w przeciwieństwie do katastrofalnej w skutkach hiperinflacji) nie jest zbyt szkodliwa dla rynku, ale w dłuższej perspektywie może być zauważalna zarówno dla zwykłych ludzi planujących swoje domowe budżety, jak i inwestorów, którzy muszą się liczyć z tym, że ich pieniądze systematycznie mogą tracić na wartości. Dla zobrazowania tego problemu można porównać to, na co mogliśmy sobie pozwolić za taką samą pensję kilkanaście lat temu, a to, co możemy kupić za nią obecnie.

Inflacja jest kolejnym powodem, dla którego warto pomyśleć o inwestycjach – trzymanie zamrożonych pieniędzy na koncie bankowym czy w domu najprawdopodobniej sprawi, że będą one z roku na rok traciły na wartości. Natomiast inwestując je w nieruchomości, projekty biznesowe czy obligacje, możemy sprawić, że nasz majątek będzie systematycznie (choć zapewne nie bez pewnych fluktuacji) wzrastał.

 

Ale i tak.. zacznij od optymalizacji swoich kosztów

Dobry inwestor to nie tylko taki, który dużo zarabia, a taki, który wydaje relatywnie mało w tych miejscach, w których może. Mowa o rachunkach i opłatach, które ponosisz każdego miesiąca. Optymalizując zobowiązania, gwarantujesz wyższe oszczędności, a w rezultacie – większy kapitał do obrotu. Kontrola wydatków powinna zacząć się tam, gdzie spędzasz najwięcej czasu – w domu. Obniżanie rachunków to pierwszy krok, łączenie usług czy wybór korzystniejszej taryfy. Następnie próba obniżania zużycia mediów (poprzez racjonalne korzystanie z prądu czy wody lub zmianę urządzeń na te energooszczędne). Niby takie proste, ale czy praktykowane w Twoim domu?

Warto także przyjrzeć się swoim wydatkom z szerszej perspektywy – czy wynajmowanie mieszkań latami nie jest w perspektywie bardziej obciążające dla rodzinnego budżetu od kupna własnej nieruchomości? Czy nasze miejsce zamieszkania, na przykład z powodu trudnego dojazdu, nie generuje zbyt dużych kosztów? Czasami przydaje się także spojrzenie na domowe wydatki w perspektywie rocznej (jak to mają w zwyczaju np. obywatele Stanów Zjednoczonych) niż w krótkim czasie jednego miesiąca, żeby zdać sobie sprawę także z tego, w jakim stopniu obciążają nasz budżet wakacje, huczne obchodzenie świąt czy zakup sprzętu elektronicznego.

 

Najlepsza inwestycja.. to inwestycja we własny rozwój

Kto powiedział, że inwestować możesz wyłącznie w akcje, obligacje czy nieruchomości? Naturalnie, w takim przypadku łatwo jest policzyć stopę zwrotu. To jednak nie jedyna droga, którą możesz wybrać. Zacznij od siebie –  wybierz szkolenia, kursy, które podniosą Twoje kwalifikacje i umiejętności. Inwestycja w siebie to najbardziej perspektywiczna droga do uzyskania podwyżki w pracy, która zagwarantuje stały i większy napływ gotówki. Z uwagi na to, jak szybko zmienia się obecny rynek pracy warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  • Jakich umiejętności będę potrzebował w swojej branży za kilka lat?
  • Czy moja branża jest perspektywiczna?
  • Czy osoba na moim obecnym stanowisku jest poszukiwanym kandydatem do pracy?

Może się bowiem okazać, że w wyniku postępującej automatyzacji i rozwoju technologii na innych płaszczyznach, za kilkanaście lat to, czym się obecnie zajmujemy będzie wymagało albo o wiele szerszych kompetencji, albo w najgorszym przypadku stanowiska te w ogóle przestaną istnieć (takie prognozy dotyczą głównie pracowników biurowych o niskich kwalifikacjach).

Pamiętaj, każda inwestycja powstaje w głowie i tylko od Ciebie zależy, czy będzie ona realizowana. Nie bój się marzyć, stawiaj sobie cele do osiągnięcia. Gdy masz określony cel, wiesz, gdzie chcesz się znaleźć za kilkanaście lat i do czego dążysz, łatwiej jest planować i efektywnie działać inwestując swoje pieniądze.

Spodobał Ci się nasz tekst? Udostępnij go innym...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Napisz komentarz