10 przykazań kupującego ubezpieczenie na życie

Zakup ubezpieczenia na życie nie może być działaniem spontanicznym. Nie możesz go nabyć tak, jak nabywasz chleb, kosmetyki czy buty. Nie możesz tego zrobić ot tak, po prostu, pod wpływem chwili. Polisa ubezpieczeniowa dotyczy zbyt poważnych dziedzin życia, dlatego przy jej zakupie musimy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Jeśli chcesz nabyć ubezpieczenie na życie musisz zdawać sobie sprawę z kilku podstawowych faktów.
Zastosowanie przynajmniej większości z poniższych „przykazań’ pozwoli nie tylko na zakup polisy na życie dostosowanej do własnych możliwości finansowych, ale także pozwoli na znalezienie rozwiązania, które sprawdzi się w momencie, w którym ochrona ze strony ubezpieczyciela będzie naprawdę potrzebna.

I. Decyzję o ubezpieczeniu na życie podejmij świadomie

Czy ten sposób oszczędzania i inwestowania jest dla Ciebie? Decyzja o wyborze ubezpieczenia na życie nie może być przypadkowa, jest to bowiem niezwykle istotna sprawa mająca wpływ na życie Twoje i Twojej rodziny. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup polisy przejrzyj uważnie bieżące oferty, porównaj je, znajdź odpowiedni pakiet dopasowany do Twoich możliwości finansowych i potrzeb rodzinnych. Oczywiście dobrze jeśli zasięgniesz przy okazji rady specjalisty z dziedziny doradztwa finansowego.

II. Znajdź sposób na idealną polisę na życie

Są różne typy ubezpieczenia na życie, ale generalnie jest to sposób na zapewnienie ochrony sobie i swojej rodzinie, zabezpieczenie przed spadkiem poziomu życia w razie nieszczęścia (utraty pracy, inwalidztwa, śmierci). Może być to także sposób na zapewnienie sobie dodatkowej emerytury. Często nie myślimy o tym na co dzień, wydaje nam się, że będziemy żyli wiecznie, albo że żadna tragedia nas nie dosięgnie. Niestety, każdemu może zdarzyć się nieszczęśliwy wypadek czy choroba, albo inna niezależna od nas sytuacja. Warto być na takie warianty przygotowanym.

III. Przed wyborem polisy stwórz listę potrzeb

Co jest dla Ciebie ważniejsze? Ogólne zabezpieczenie rodziny, dodatkowa emerytura, ochrona na wypadek choroby, a może zabezpieczenie spłaty kredytu? Zanim zdecydujesz się na konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe, zastanów się jakie są Twoje potrzeby. Nie wybieraj pierwszej lepszej oferty, najtańszego wariantu czy polisy, którą akurat polecił Ci znajomy. Jest to inwestycja Twoich pieniędzy, dlatego przemyśl ją poważnie.

IV. Pamiętaj, że czas to pieniądz czyli suma ubezpieczenia

Im później się ubezpieczysz, tym mniej zyskasz, bo suma ubezpieczenia oraz wysokość składki zależą głównie od Twojego wieku i stanu zdrowia oraz od czasu trwania polisy. Najlepiej więc ubezpieczyć się najszybciej jak to tylko możliwe. Niestety, często w czasie młodości kompletnie nie myślimy o tym, że kiedyś możemy poważnie zachorować czy o tym, jakie zabezpieczenie pozostawimy swoim dzieciom.

V. Określ ryzyko własne

Jeżeli wykonujesz niebezpieczny zawód lub uprawiasz sport ekstremalny, licz się z tym, że Twoje składki ubezpieczeniowe będą wyższe. W przypadkach skrajnych towarzystwo może nawet odmówić Ci ubezpieczenia. Paradoksalnie osoby należące do różnych grup ryzyka szybciej mogą odczuć potrzebę posiadana ubezpieczenia na życia niż ich siedzący za biurkami rówieśnicy.

VI. Oblicz wysokość składki ubezpieczenia na życie

Trzeba pamiętać, że polisę wykupuje się na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Licz się więc z tym, że opłacanie składki ubezpieczeniowej na wiele lat zostanie wpisane w rodzinny budżet. Wysokość składki ubezpieczeniowej musi być określona świadomie, z rozsądkiem, a przede wszystkim z uwzględnieniem rzeczywistych możliwości finansowych. Przy obliczaniu możliwości rodzinnego budżetu kieruj się raczej negatywnymi, niż pozytywnymi wariantami tego, co może się zdarzyć w przyszłości.

VII. Przed zakupem polisy na życie zrób porównanie

Jakie sumy polisy oferują towarzystwa za podobne pieniądze? Zanim wybierzesz konkretne ubezpieczenie na życie porównaj oferty istniejących na rynku zakładów ubezpieczeń, ponieważ może się okazać, że znajdziesz dużo korzystniejszą ofertę niż myślałeś. Ta oferta, która była najbardziej reklamowana i najczęściej polecana przez znajomych niekoniecznie może się okazać hitem na rynku. Dlatego warto zgłębić ten temat przed dokonaniem wyboru.

VIII. Nie płać znowu, czytaj OWU

Co zawierają Ogólne Warunki Ubezpieczenia w poszczególnej polisie? Musisz je czytać bardzo uważnie. Zwróć uwagę przede wszystkim na swoje obowiązki oraz na wyłączenia towarzystwa od odpowiedzialności, ponieważ te punkty mogą być dla Ciebie najbardziej niekorzystne lub nieodpowiadające Twoim oczekiwaniom.

IX. Nie przepłacaj za złą polisę

Jakie opłaty pobiera od Ciebie towarzystwo ubezpieczeń na życie? Jeśli nie znajdziesz tego w OWU oraz ulotkach reklamowych, koniecznie zapytaj o to doradcę finansowego danego Towarzystwa Ubezpieczeń. Na pewno nie podejmuj decyzji pochopnie, jeżeli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości wyjaśnij te kwestie przed podpisaniem umowy.

X. Umowę zawieraj zgodnie z prawdą

Twój wniosek o ubezpieczenie musi być zgodny z prawdą. Nie kłam, bo działanie tego typu może odwrócić się przeciwko Tobie. Pamiętaj, aby zgodnie ze stanem faktycznym wypełnić cały wniosek o ubezpieczenie na życie, łącznie z ankietą medyczną. W innym przypadku, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi Ci wypłaty świadczenia – pretensje będziesz mógł mieć wyłącznie do samego siebie.

Spodobał Ci się nasz tekst? Udostępnij go innym...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Napisz komentarz