Kredyty dla firm

KREDYT TO INWESTYCJA W ROZWÓJ

doradcy finansowi zajmują się wnioskiem o kredyt dla firm
doradca kredytowy dla firm

Kredyty dla firm to jedna z form zdobywania dodatkowych źródeł gotówki, która może zostać przez właściciela przedsiębiorstwa spożytkowana w taki sposób, aby generować dodatkowy dochód w przyszłości. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć i zaplanować to, na co przeznaczymy gotówkę i czy nasz biznesplan ma szanse powodzenia.

Nie każdy właściciel firmy dysponuje takimi funduszami, żeby móc finansować każdy projekt w całości z własnej kieszeni, dlatego zdajemy sobie sprawę jak ważne są inne źródła pieniędzy. Kredyty, o ile zaciągane są na optymalnych warunkach, z uczciwą umową, mogą być atrakcyjnym sposobem szybkiego pozyskania nawet dużej sumy gotówki.

W ramach Grupy Assiduus działa spółka Assiduus Finanse, które zajmuje się między innymi doradztwem kredytowym dla klientów biznesowych. Polecamy zapoznanie się z treścią oficjalnej strony internetowej spółki oraz szczegółami dotyczącymi aktualnych ofert. Jednocześnie chcemy przypomnieć, że Assiduus świadczy kompleksowe, zróżnicowane usług doradztwa finansowego, więc jesteśmy w stanie także doradzić w ramach realizacji projektów czy inwestycji.

Rodzaje kredytów dla firm dostępnych w Grupie Assiduus

kredyty dla firm ikona

Kredyt inwestycyjny

Cele, jakie możemy zrealizować wybierając ten rodzaj kredytu bankowego są dość różnorodne. Może to być zakup nowych maszyn produkcyjnych, sprzętu komputerowego czy nieruchomości, wszelkiego rodzaju inwestycje mające na celu modernizację przedsiębiorstwa, a nawet zakup udziałów danej firmy albo papierów wartościowych. Ważne, żeby wybrany przez nas zakup miał na celu pozytywny wpływ na wartość majątku trwałego naszego przedsiębiorstwa.

Kwota możliwa do uzyskania za pomocą kredytu inwestycyjnego zależy od naszych możliwości finansowych oraz celu, jaki sobie obierzemy, ponieważ banki podchodzą bardzo elastycznie do tego typu zapytań i indywidualnie rozpatrują każdy wniosek na finansowanie. Podobnie czas spłaty i wysokość rat mogą się bardzo różnić w zależności od tego, jak będzie wyglądała nasza umowa z bankiem.

Na pewno zanim wybierzemy się do banku potrzebujemy zebrać odpowiednią dokumentację oraz zbiór informacji związanych z naszymi zamierzeniami. Wśród nich musi się oczywiście znaleźć informacja o konkretnym celu, na jaki chcemy przeznaczyć uzyskaną gotówkę. Dodatkowo cel powinien zawierać opis w formie ogólnego biznesplanu, który będzie jasno wskazywał, że mamy pomysł na realizację naszej koncepcji. W przypadku kredytu inwestycyjnego większość banków wymaga także wkładu własnego, dlatego informacja o ewentualnych pieniądzach, jakimi sami dysponujemy na realizację celu, będzie na pewno dużym atutem. Na koniec ważne są także informacje dotyczące naszych zamierzeń jeżeli chodzi o spłatę kredytu, czyli powinniśmy przedłożyć do wiadomości banku jak długo mamy zamiar spłacać kredyt oraz czy na przykład mamy w planach ewentualność wcześniejszej spłaty. Pamiętaj także o tym, że już sama procedura wnioskowa niesie za sobą opłaty związane z jej rozpatrzeniem.

kredyt obrotowy ikona

Kredyt obrotowy

Ten rodzaj kredytu dla firm służy finansowaniu wybranej części z bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Pod pojęciem bieżącej działalności mogą się oczywiście kryć bardzo różne elementy naszych codziennych wydatków. Ważne żeby było to naprawdę wydatki bieżące, a nie na przykład zaległości w naszych płatnościach. Kredyt obrotowy jest szczególnie polecany klientom, którzy prowadzą małe działalności gospodarcze, to też oni najczęściej się do nas zgłaszają w ich sprawie. Dzieje się tak ze względu na częste problemy w płynności finansowej małych firm, niekoniecznie wynikające z winy ich właścicieli, ale na przykład z faktu zaległości w płatnościach ich kontrahentów.

W zależności od tego, jaki wariant kredytu obrotowego wybierzemy, sposób i poziom trudności w ubieganiu się o niego będzie bardzo różny. Po pierwsze banki oferują właścicielom firm możliwość posiadania konta z kredytem na rachunku bieżącym i jest to najłatwiejszy sposób uzyskania tego rodzaju kredytu, ponieważ korzystamy z niego de facto tak samo jak z karty kredytowej, czyli mamy określoną sumę na jaką możemy się zadłużyć. Drugi rodzaj kredytu obrotowego to już standardowa procedura ubiegania się o uzyskanie takiego finansowania wraz z przedstawieniem informacji o stanie firmy, finansach, biznesplanie i celu kredytu. Wybór odpowiedniej wersji kredytu obrotowego zależy od indywidualnego przypadku oraz tego, na jaką umowę się zdecydujemy. Na pewno łatwiej nam będzie uzyskać zgodę banku jeżeli nasz firma będzie w dobrej kondycji finansowej i będziemy posiadać dodatkowe zabezpieczenia finansowe, takie jak nieruchomości.

leasing ikona

Leasing

Leasing jest coraz chętniej wybieraną formą pozyskiwania dodatkowych pojazdów lub urządzeń na potrzeby codziennej działalności przedsiębiorstwa, ponieważ jego elastyczna, zróżnicowana forma pozwala na dostosowanie się do bieżących potrzeb firmy, jak i jej możliwości finansowych. Forma leasingu w przypadku przedsiębiorstw świetnie sprawdza się wtedy, kiedy chcemy nabyć dobra użytkowe, które po pewnym czasie ulegną zużyciu. W przeciwieństwie na przykład do mieszkań, które z czasem mogą nabierać coraz większej wartości, dobra użytkowe takie jak samochody czy komputery będą na tej wartości systematycznie tracić. Dlatego też, zarówno większym jak i mniejszym przedsiębiorcom, najczęściej bardziej opłaca się leasing niż kredyt, szczególnie w przypadku wyżej wspomnianych pojazdów.

Poza kwestią zużycia przedmiotów branych w leasing, ta forma zdobywania dodatkowych środków ma również inne zalety. Przede wszystkim samochód w leasing można wziąć o wiele łatwiej, niż uzyskać kredyt na podobny cel. Ze względu na formę pożyczania przedmiotu użytkowego, firmy leasingowe nie muszą się aż tak niepokoić naszą płynnością finansową. My z kolei nie będziemy mieli problemów z BIK-iem nawet jeśli spóźnimy się z płatnościami (czego oczywiście i tak nie polecamy). Dodatkowo firmy leasingowe posiadają w ofercie szereg usług dodatkowych – pomoc techniczną, przeglądy czy naprawy (w zależności od konkretnej firmy, usługi oraz naszej umowy).

W przeciwieństwie do kredytów, leasing wymaga o wiele mniejszej ilości formalności, a umowa leasingowa jest zwykle zawierana na czas nieokreślony z uwzględnieniem potrzeby jej cyklicznego odnawiania. Leasing wymaga także dodatkowych opłat takich jak marża czy opłata administracyjna oraz operacyjna. Bardzo ważne przy wyborze konkretnej firmy jest sprawdzenie, jakie dodatkowe usługi oferuje dane przedsiębiorstwo oraz jaki zakres produktu posiada ono na stanie. W przypadku leasingu zróżnicowany zakres produktów może być kluczową sprawą jeżeli chodzi o naszą wygodę i komfort korzystania z pojazdów lub innego sprzętu, który nas interesuje.

faktoring ikona

Faktoring

Faktoring polega na zbyciu wierzytelności posiadanej przez przedsiębiorcę oraz jej zakup przez daną instytucję finansową, jak na przykład bank. Dzięki temu zabiegowi firmy, szczególnie te z sektora MŚP, mają szanse zachować płynność finansową. Opóźnienia kontrahentów w płatnościach za wykonywane usługi to niestety bardzo częsty problem osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W przeciwieństwie do dużych korporacji, te mniejsze firmy w przypadku wystąpienia kilku tego typu opóźnień jednocześnie mogą kompletnie stracić płynność finansową.

Dzięki skorzystaniu z usług faktoringu przedsiębiorstwa z sektora MŚP mogą skutecznie wyeliminować ze swoich zmartwień problemy z płynnością finansową. Wielu początkujących przedsiębiorców oraz właścicieli mikro i małych firm z powodu opóźnień lub braku opłat ze strony kontrahentów ogłasza upadłość. Dlatego jeżeli jesteś w którejś z powyższych grup przemyśl, czy chcesz podejmować takie ryzyko. W szczególności, że dzięki faktoringowi możesz w prosty i pewny sposób pozbyć się ciągłych problemów z zaleganiem za płatności ze strony Twoich klientów.

Nad czym powinieneś się zastanowić zaciągając kredyt dla firmy

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu dla firmy w związku z potrzebami wynikającymi z prowadzenia przedsiębiorstwa, powinieneś przemyśleć odpowiednio decyzję. Dlatego na wstępie przygotowaliśmy zestaw podstawowych zagadnień dla przedsiębiorców, którzy mają zamiar zdecydować się na zaciągnięcie kredytu, skorzystanie z usług firmy leasingowej czy wybierających ofertę faktoringu:

  • Czy jesteś pewny/pewna co do możliwości realizacji wskazanego celu kredytu? (Jeżeli z jakichś powodów po zaciągnięciu kredytu nie będziesz mógł zrealizować podanego wcześniej celu, nie możesz go spożytkować w inny sposób, a bank może nałożyć na Ciebie kary przewidziane w umowie.)
  • Czy przedmiot Twoich zainteresowań jest Ci potrzebny na własność czy może zdecydujesz się raczej na opcję wypożyczenia go na czas nieokreślony? (W tym przypadku jest to ważne jeżeli zastanawiamy się co wybrać – kredyt czy leasing.)
  • Czy masz częste problemy z płynnością finansową? Jeżeli tak czy jest to wina opóźnień ze strony kontrahentów? (Przy problemach z finansami firmy możesz mieć problemy z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku kredytowego przez bank; jeśli jednak wina leży po stronie usługobiorców możesz zastanowić się nad faktoringiem.)
  • Czy przygotowałeś szczegółowy biznesplan, w którym opracowałeś realizację danego projektu z uwzględnieniem poziomu ryzyka jego wykonania? (Jest to istotny element, przez szukaniem jakichkolwiek zewnętrznych źródeł finansowania powinieneś dokładnie przemyśleć szanse powodzenia inwestycji.)

Jeżeli szukasz eksperta kredytowego, który pomoże Ci nie tylko wybrać odpowiedni kredyt dla firm, ale także przeprowadzi Cię przez całą drogę pozyskiwania finansowania, włącznie ze zbieraniem dokumentacji oraz negocjowaniem atrakcyjnej umowy, to zachęcamy do podjęcia współpracy z doradcami kredytowymi Grupy Assiduus.

człowiek trzymający w ręku żarówkę

Rozpocznijmy razem nowy projekt! Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów!